gedo-agnes-pszichologus-coach-szekesfehervar-

Újrakezdés és a sérelmek elengedése

ujrakezdes-40-50-felett

Az emlékek ereje és a sérelmek elengedése

Újrakezdés 40-50 felett és a régi sérelmek elengedése – az életük közepén sokan fordulóponthoz érkeznek. Hiszen a gyerekek kirepültek, a munkahelyi környezetük átalakult, és a párkapcsolatuk is megváltozott, vagy éppen véget ért. Ekkor egyre többen vágynak arra, hogy új irányba induljanak, de azt is határozottan érzik, hogy valami meggátolja őket a szükséges lépések megtételétől.

Mintha egy láthatatlan teher húzná vissza őket a múltba – ez lehet a régi lelki sebesülések árnyéka, ami mélyen beépült a gondolataikba, és észrevétlenül formálja az önmagukról és a jövőjükről alkotott képüket.

Julcsi 50 éves, elvált és túlhajszolt felsővezető. Kívülről sikeresnek tűnő életet él, de belül már régóta üresnek, stresszesnek és kiégettnek érzi magát. A sürgető munkahelyi elvárások, a sebesen elérkező határidők és az egyre növekvő felelősség mindinkább elhatalmasodtak a mindennapjain. A válása után először megkönnyebbült, de néhány hónap múlva már kifejezetten magányosnak érezte magát. A párkeresési próbálkozásai (amiből nem volt túl sok) rendre kudarcba fulladtak, és emiatt végképp teljes figyelemmel a munkája felé fordult.

Ahogyan teltek az évek, a lelki feszültsége egyre csak súlyosbodott, kimerült és boldogtalan lett, és már nem is tudta pontosan, hogy miért küzd annyit. Idővel szembesülnie kellett azzal, hogy az önbizalma és a lelkesedése teljesen köddé vált. A magány érzése, a sűrűsödő hangulati hullámvölgyek, és az a kritikus belső hang, amely állandóan azt súgta: már túl késő változtatni – folytonos körtáncot jártak az elméjében. Julcsi egyre erősebben érezte, hogy változtatnia kellene az életén, azonban a múlt fájdalmai és a jövőtől való félelem visszatartották.

Julcsi története sokak számára ismerős lehet. Talán a munkahelyi túlterheltség, egy elhidegült vagy kudarcos párkapcsolat, vagy egy félresiklott terv ébreszt bennünk hasonló érzéseket. Ha a régi sebesüléseink feldolgozatlanok maradnak, komoly hatással lehetnek az önértékelésünkre, és azt is megakadályozhatják, hogy valódi átalakulást indítsunk el az életünkben. A 40-50 feletti újrakezdés titka ugyanis nem csupán a külső változásokban rejlik – új munkahely, új kapcsolat, új lakóhely –, hanem sokkal inkább önmagunk felderítésében. 

Újrakezdés 40-50 felett és a sérelmek elengedése

A múltbéli sérelmek láthatatlan falakhoz hasonlók: korlátozzák a mozgásterünket, észrevétlenül befolyásolják a döntéseinket és a viselkedésünket. Gyakran előfordul, hogy valaki új párkapcsolatot szeretne, de a korábbi csalódások miatt bizalmatlan, és a párkeresés során már az első nehézségnél visszahőköl. Mások a szakmai vagy karrierváltási lehetőségektől riadnak vissza, mivel előzetesen rossz tapasztalatokat szereztek, és attól tartanak, hogy ismét ugyanaz a forgatókönyv következik.

A régi sérelmeink hatása testi és lelki szinten is megnyilvánulhat. A tartós harag, a csalódottság és a meg nem oldott konfliktusok belső stresszt okoznak, ami hosszú távon fáradtsághoz, szorongáshoz és akár fizikai tünetekhez is vezethet. Kutatási eredmények szerint azok az emberek, akik képesek megbocsájtani és elengedni a múlt fájdalmait, boldogabbak és egészségesebbek, mint azok, akik szünet nélkül a régi sérüléseiken morfondíroznak.

Újrakezdés 40-50 felett – miért olyan nehéz a sérelmek elengedése?

Sokan azt hiszik, hogy ha elfelejtik a traumáikat, azzal felmentik azokat, akik megbántották őket. Valójában a megbocsátás elsősorban rólunk szól, és nem pedig másokról. Ekkor egyáltalán nem kell jó arcot vágnunk a történtekhez, csupán nem hagyjuk, hogy a múltbéli élményeink meghatározzák a jövőnket.

Azért is nehéz a sérelmeink elengedése, mivel ezek általában mélyen összekapcsolódnak a saját magunkról alkotott belső képpel. Ha például valaki a kapcsolatában hosszú éveken át áldozatként tekintett magára, akkor komoly identitásvesztéssel járhat számára, ha másképpen kezdi látni a saját viselkedését. Ugyanez igaz a korábbi kudarcokra is: ha valaki évtizedekig biztos volt abban, hogy ő nem elég jó egy adott életterületen, komoly kihívás számára túljutni ezen a szilárd meggyőződésen, és másféle, pozitívabb énképet kialakítani.

40-50 felett a lelki sebesüléseken való túllépés egyáltalán nem egyszerű, de mégis lehetséges. Az első lépés a felismerés: próbáljuk meg azonosítani, vajon milyen múltbéli sérelmek tartanak vissza bennünket az újrakezdéstől, és ezek miként hatnak a jelenlegi életünkre. Az önvizsgálathoz professzionális szakember segítségét is igénybe vehetjük, így könnyebben megtehetjük a következő lépést, az emlékeink megrostálását és a kapcsolódó gondolataink átalakítását.

A sérelmek elengedése: az önismeret és az önbizalom építése

Az újrakezdés 40-50 felett komoly belső átalakulást is kíván. Ahhoz, hogy valóban új fejezetet nyithassunk az életünk könyvében, mélyítenünk kell az önismeretünket, és ezzel párhuzamosan megerősítenünk az önbizalmunkat. Érdemes tudatos erőfeszítéseket tenni önmagunk fejlesztésére, hiszen így könnyebben kikecmergünk az ismétlődő sémáinkból.

De hogyan építhetjük fel önmagunkat egy olyan életszakaszban, amikorra már számos csalódást és kudarcot magunk mögött hagytunk? Hogyan szabadulhatunk meg az olyan kínzó gondolatoktól, mint a már úgyis késő, és ez úgysem fog megváltozni? A válasz az önismeret kitartó építésében és az önbizalom tudatos fejlesztésében rejlik.

Az önbizalom és a sérelmek elengedése a 40-50 feletti újrakezdésben

A 40-50 feletti újrakezdés sikeréhez elengedhetetlen, hogy kezelni tudjuk a múltunk árnyait, amelyek olykor kéretlenül befurakodnak az elménkbe. Ez könyebben megy, ha elegendő önbizalmunk van. Jó, ha tudjuk, hogy az önbecsülés nem egy változatlan, kőbe vésett tulajdonság, hanem sokkal inkább egy folyamatosan formálódó személyiségjellemző. Ezért határozzuk el, hogy tudatosan felépítjük a jövőbeli, magabiztosabb énünket. Hiszen valójában bármely életkorban képesek vagyunk változni, még akkor is, ha a környezetünk vagy az előzetes élményeink egyáltalán nem könnyítik meg a dolgunkat.  

A 40-50 feletti újrakezdéshez rendelkezésünkre állnak a korábbi, kincset érő tapasztalataink. Felderíthetjük a rejtett erőforrásainkat is, amik az életünk során feltehetőleg számtalanszor segítettek már nekünk a bonyolult, zavaros szituációkban. És ha megtanuljuk lecsillapítani az aggodalmas gondolatainkat, amik vagy a múltba rángatnak bennünket vissza, vagy éppen, felsorakoztatva a képzeletünkben az összes, potenciálisan ránk leselkedő veszélyt, a jövőbe repítenek minket, gyorsabban visszanyerhetjük a belső erőnket.

Az újrakezdés 40-50 felett már nem a mások elvárásainak való megfelelésről szól. Sokkal inkább arról, hogy rálépjünk a saját utunkra, és elinduljunk arra, amerre valóban menni szeretnénk. Persze ehhez legelőször tisztán és világosan kell látnunk, hogy mit akarunk – ez pedig egyáltalán nem könnyű, különösen, ha eddig háttérbe szorítottuk az igényeinket. Ahhoz, hogy előrevivő lépéseket tehessünk, jobban meg kell ismernünk magunkat, és bizony sokszor el kell hagynunk a komfortzónánkat.

Újrakezdés 40-50 felett – önismereti gyakorlatok érett korúak számára

Az önismeret tehát a sikeres újrakezdés alappillére. Segít azonosítani azokat a mintákat, amelyek eddig irányították az életünket, és rávilágít a korlátozó hiedelmeinkre. Azt is megmutatja, hogy milyen erősségeinkre támaszkodhatunk a továbblépéshez.

Kitűnő újratervező módszer például az élettérkép készítése. Egy papírra rajzoljunk egy nagy kört, osszuk fel négy részre és ezeket nevezzük is el a kapcsolatok, a munka, az egészség és az önmegvalósítás negyedeinek. Írjuk be minden egyes területre azokat az élményeket, sikereket és kudarcokat, amiket az elmúlt évek során átéltünk. Ez a kép segít átlátni, melyik élettémában van a legnagyobb szükségünk a változásra, és hol húzódnak a jellemző problémáink.

Lényeges lenne még a Belső Kritikusunk lecsendesítése, hiszen sokan önmaguk legnagyobb bírálói. 40-50 felett gyakran éppen a saját elbizonytalanító gondolataink állnak az újrakezdés útjába. Hiszen, ha folyamatosan azt mondogatjuk magunknak, hogy már túl öreg vagyok a változtatáshoz vagy ez úgysem fog sikerülni, akkor akaratlanul torlaszokat építünk a saját fejlődésünk elé.

Próbáljuk ki inkább a következőt: vegyünk elő egy lapot, és írjuk le egymás alá azokat az elbátortalanító mondatokat, amiket saját magunknak szajkózunk a képességeinkről, lehetőségeinkről, jövőnkről. Ha befejeztük, minden egyes negatív mondat mellé fogalmazzunk meg egy pozitív, reális ellenérvet. Például: Már túl késő állást változtatnom. Pozitív ellenérv: Sokan kezdtek új karrierbe 50 felett. Nekem is lehetőségem van rá.

Az erőforrások tudatosítása szintén kulcsfontosságú. Sokszor megfeledkezünk arról, hogy milyen nehézségekkel küzdöttünk már meg sikeresen, és olykor milyen emberfeletti energiákat mozgósítottunk a célunk elérése érdekében. Ha egy nyugodt negyedórában visszapillantunk, hogy áttekintsük a korábbi jelentős kihívásainkat, és tudatosítjuk azokat a képességeinket, amik végül elvezettek a megoldáshoz, vagy éppen a krízis leküzdésével szereztük meg őket, rájöhetünk, hogy sokkal erősebbek vagyunk, mint azt hinnénk.

Újrakezdés 40-50 felett – gyakorlatok és módszerek a sérelmek elengedésére és feldolgozására

A 40-50 feletti újrakezdést igencsak megkönnyítené a múltbéli sérelmektől való megszabadulás. Hiszen a feldolgozatlan érzelmi terhek tudattalanul is befolyásolhatják a kitűzött céljainkat és a következő lépésünkkel kapcsolatos döntéseinket. Ezért fontos, hogy a felszínes továbblépés helyett próbáljunk valamit kezdeni a fájdalmas emlékeinkkel. Az alábbi, pszichológiai-coaching szemléletű gyakorlatok segíthetnek ebben.

Újrakezdés 40-50 felett – a rossz emlékek átírása a sérelmek elengedéséért

A régi lelki sebek és az ezekhez kapcsolódó érzelmek elfojtása hosszú távon komoly belső feszültséget eredményezhet. Ezért az első javasolt lépés az lenne, hogy óvatosan engedjük a tudatunk felszínére ezeket az érzelmekkel erősen átitatott képeket. Határozzuk el, hogy szembenézünk a fájdalmunkkal, de ügyeljünk a fokozatosságra. Ehhez professzionális segítő szakember támogatását is igénybe vehetjük.

Keressünk egy nyugodt, zavartalan helyet, ahol kényelembe helyezhetjük magunkat és minimum fél órán át egyedül lehetünk. Hangolódjunk rá az önmagunk felé fordulásra, és vegyünk elő íróeszközt, füzetet vagy papírlapot.

Ha kiválasztottuk azt a sajgó emléket, amivel foglalkozni szeretnénk, először is vegyük szemügyre alaposan. Engedjük meg magunknak, hogy átéljük a hozzá kapcsolódó érzelmeinket. Ezek lehetnek például az elhanyagoltság, a megalázottság, az árulás, a harag, a csalódás, a veszteség, a félelem vagy akár a szomorúság érzései. Majd lassacskán az átélő szerepből mozduljunk tovább a külső megfigyelő pozíciójába, és vizsgáljuk meg, hogyan is látjuk magunk előtt ezt az emléket a belső szemeinkkel.

Az elménk által elénk vetített, múltbéli fájdalmas képzetek általában életnagyságúak, színesek és tisztán kivehetők, mintha csak ott lennénk bennük és újra átélnénk őket. Kezdjünk el dolgozni ezen a magunk előtt látott, valósághű képen! Egyszerre, egy napon csak egy emlékkel foglalkozzunk. Először is kicsinyítsük le körülbelül az egytizedére, majd távolítsuk el messzire magunktól, mintha csak kilőnénk egy íjjal.

Ha egy képzeletbeli filmet látunk magunk előtt, egyszerűen csak ugorjunk a film végére, és merevítsük ki az utolsó kockát. Ezután a tudatunk képzeletbeli fényerőszabályozóját villámgyorsan állítsuk a maximumra úgy, hogy ez az utolsó kép egy pillanat alatt kifehéredjen, mintha csak köddé válna, elenyészne. Az is segíthet a belső mozink méregfogának kihúzásában, ha a filmvásznat kicsinyítjük, eltávolítjuk, a filmet pedig homályossá és fekete-fehérré alakítjuk. Ezeket a változtatásokat végezzük el minél gyorsabban.

Ezt a vicces dolgot – a negatív színezetű emlékképpel való játékot – ismételjük meg egymás után legalább két-három alkalommal: kicsinyítsük le, távolítsuk el magunktól messzire, állítsuk meg a filmet, fehérítsük ki a képet. A nyomasztó belső mozival azt is megtehetjük, hogy akaratlagosan az utolsó kockára ugrunk, majd visszafelé játsszuk le a teljes filmet. Ekkor a szereplők mozogjanak hátrafelé, és a hang is fordítva hallatsszon. Ezt a visszatekerést is olyan gyorsan hajtsuk végre, mintha egy régi burleszkfilmet sokszoros sebességgel látnánk visszafelé, hátráló emberekkel.

És hol vagyunk mi ebben az emlékben? Amikor felidéződik a lelkünkben egy kínzó múltbéli élmény, akkor azt általában életnagyságban, 3D-ben, magunk körül látjuk, mintha a részesei lennénk és éppen most történne. Megtehetjük azt, hogy miután a fájdalmas képet lekicsinyítettük, eltávolítottuk és kifehérítettük, végül saját magunkat is odavetítjük az elerőtlenített kép mellé – nem a képbe, csak mellé! Természetesen kis méretben, és ezt az önmagunkról alkotott képet is gyorsan eltoljuk magunktól jó messzire.

A múlt újraértelmezése és a sérelmek elengedése

Ha belegondolunk, gyakran nem is maga a múltban történt esemény a legfájdalmasabb számunkra, hanem inkább azok az értelmezések, amiket a jelenünkben társítunk hozzá. Ha például a tönkrement párkapcsolatunkban szerzett sebeinket akaratlanul is ilyen belső kommentárral idézzük fel, mint: borzasztó, hogy engem mindig csak kihasználtak, akkor ez nemcsak a múltbéli szomorúságunkat konzerválja, hanem a mostani énképünket is negatív irányban alakítja.

A múltunkat persze nem kell kiradíroznunk és az emlékeinket sem kell szándékosan megszépítenünk – ezekre akaratlagosan egyébként is nehezen lennénk képesek. Sokkal inkább más perspektívából kellene őket szemügyre vennünk, és olyan jelentést, értelmet találnunk bennük, amely előrevisz minket. Ehhez érdemes végiggondolni az alábbi lépéseket.

A sérelmek elengedése – pillantsunk rá a történtekre a jelenlegi énünk szemével

Első lépésként idézzünk fel egy olyan múltbéli eseményt, amely még ma is meglehetősen fájdalmas számunkra. Gondoljuk át újra, és próbáljunk őszintén szembenézni a tudatunk felszínére kerülő érzelmeinkkel. Hogyan hat ránk most ez az emlék? Milyen érzéseket fedezünk fel magunkban: haragot, csalódottságot, esetleg szomorúságot, vagy éppen teljesen mást?  

Ezután képzeljük el, hogy holnap egy bizalmas beszélgetés során valakinek elmeséljük ezt a történetet. Ha tökéletesen át szeretnénk adni a hallgatónknak ezt az eseményt, vajon mit emelnénk ki, mit hangsúlyoznánk belőle? Hogyan beszélnénk a saját szerepünkről? Ügyeljünk arra, hogy a gyakorlat ezen részében ne csak az akkori érzéseinket idézzük fel, hanem azt is figyeljük meg, hogyan gondolkodunk róla utólag.

A sérelmek elengedése – képzeljük el, hogy kívülállók vagyunk

Maradjunk a korábban kiválasztott emléknél, de most próbáljunk még távolabb lépni, és higgadtabb nézőpontból megvizsgálni a történteket. Ehhez tételezzük fel, hogy egy igazán jó barátunk meséli el nekünk pontosan ugyanezt a történetet, ami vele esett meg korábban, és tanácsot kér tőlünk. Vajon mit mondanánk neki? Megvigasztalnánk? Biztatnánk őt arra, hogy engedje el a fájdalmát és nyisson egy új fejezetet a sorskönyvében? És az lehetséges, hogy vele sokkal megértőbbek és együttérzőbbek lennénk, mint saját magunkkal?

A sérelmek elengedése – a jövőbeli énünk bölcsessége

Most pedig ugorjunk előre az időben minimum 10, de akár 15 évet is, és ismét vegyük szemügyre az előbbi emlékünket. Ehhez képzeljük el magunkat a jelenlegi korunknál idősebbnek és tapasztaltabbnak. Próbáljuk kitalálni, hogy vajon hogyan tekint vissza erre az eseményre a jövőbeli énünk. Vajon akkor is ugyanolyan fájdalmasnak tűnik majd ez a történet? Milyen tanácsot adna nekünk az a bölcsebb, higgadtabb énünk, aki már tudja, hogy a múló idő miként formálja át az emlékeket?

Elég gyakran megesik, hogy az a múltbéli esemény, ami most még nagyon fáj, 10-15 év távlatából már elveszíti az erejét. Az idő segít azonosítani a valóban lényeges dolgokat, és elfelejteni a kevésbé fontos eseményeket. Így a múltunk nem csupán egy súlyos teher, amelyet örökösen magunkkal kell cipelnünk. Sokkal inkább egy izgalmas történet, amiből tanulhatunk, és amely – ha hagyjuk – végül a javunkra formálhat át minket.

Olvasd el ezeket is:

Coaching kérdés 40 felett

Válás 50 felett

Társkeresés 50 felett


Érdekel

Copyright © 2025 gedoagnes.hu
Készítette: Humli Miklós